Dornova metoda pro zvířata

Jedná se o velmi jemnou, ale účinnou manuální osteopatickou terapii. Celostně ošetřuje opěrný aparát a reguluje chybná postavení kostí v kloubních spojeních v celém těle. Tato terapie se provádí při pohybu ošetřovaného. Pohybem se zapojí do činnosti svaly a všechny složky pojivových tkání (kosti, kloubní pouzdra, vazy, šlachy, fascie). Pojivové tkáně při pohybu aktivně spolupracují a nevytváří nežádoucí ochranné stažení. Uvedení těla nebo jeho jednotlivých částí do pohybu umožní terapeutovi přirozenou manipulaci s tělem ošetřovaného. Tlakem prstů či dlaně navozuje relaxaci tkání a působí na kosti a klouby. Uvolněné tkáně a jemný, ale cílený tlak napomáhá k obnovení správné biomechanické funkce kloubních spojení

Nejčastější problémy, které dokáže Dornova metoda pro zvířata řešit?

Mezi nejčastější problémy, které dokáže Dornova metoda pro psy řešit patří nadměrné napětí pojivových tkání v celém těle, nesprávné postavení kostí v kloubním pouzdru, včetně obratlů, mechanické i tkáňové blokády ve spojení křížové kosti a pánve, blokády krční páteře a týlní kosti, chybné pohybové vzorce a další kombinované problémy psího kosterního aparátu. Pomocí Dornovy metody pro zvířata jsou celostně ošetřeny všechny složky opěrného aparátu- páteř, klouby, vazy, šlachy a fascie. Dornova metoda pro zvířata navozuje nejen balanci v pevné složce, ale také významně ovlivňuje psychiku zvířete, kdy po fyzické úlevě nastává i úleva psychická.

"Nejúčinnější je vždy prevence. Ošetření opěrného aparátu je u zdravého jedince příjemné a pravidelná kontrola předchází poškození a předčasnému opotřebení kloubů, zejména kloubních chrupavek. Problémy s pohybovým aparátem nemusejí znamenat nemoc. Mohou jen signalizovat chybnou biomechaniku kloubů a nesprávné napětí pojivových tkání."

Pro koho je vhodná?

Aktivní psí sportovce

Při vykonávání psích sportů může a dochází občas k pádům, nárazům do překážek nebo srážkám. Každé zranění (větší i drobné) či chybné vzorce pohybu ovlivňují stav psí páteře a kloubů. Chybná biomechanika kloubů, kulháním psa, změna pohybových vzorců, snížení pracovních výkonů nebo neochota psa k práci může být indikací pro ošetření. Někdy se zdravotní stav psa jeví jako bezproblémový, ale při náhodném či cíleném doteku může pes projevovat zvýšenou citlivost. Pravidelným ošetřováním lze vyvarovat vážných problémům.

Pro psy bez sportovní zátěže - parťáci do života

Majitelé společenských plemen si leckdy neuvědomují, jak může špatná manipulace se psím tělem ovlivňovat stav svého psího parťáka. Špatné zvedání do náruče, výšky nebo auta, utírání pacek, oblékání do psího oblečení, úprava drápů, zvedání či držení za ocas, trhání za obojek, zastavení psa v běhu na flexi vodítku připnutý k obojku, pohyb na plovoucí a jiné kluzké podlaze, skoky z nábytku (gauč, křeslo, stůl...) u malých plemen. Všechny tyto výše úkony mohou dlouhodobě ovlivňovat zdravotní stav vašeho psa.

Pro seniory

Nejvíc, kdo terapii ocení jsou právě staroušci. Péče o geriatrické psi si terapie za nás užívají nejvíce. Uvolnění blokád, ulevení od bolesti, kdy si užívají každý dotek a jsou teď a tady se svým majitelem.

Pro štěňata

Dornovu metodu lze použít opravdu od narození. Náročné a těžké porody, zaklíněná hlavička štěněte v porodních cestách a jiné problémy. Pomocí Dornovy metody lze štěňátko účinně ošetřit, ať má bezproblémový start do života. Dornova metoda pomáhá při vývoji kloubů, kdy při systematickém a jemném ošetření můžeme zvrátit nepříznivý vývoj kloubů. Správná poloha kostí v psím těle je ve štěněcím věku nesmírně důležitá. Jen tak se může organismus vyvíjet bez nebezpeční vzniku deformací, které způsobily chybné postavení kostí a chybná biomechanika kloubů.

Po operacích a velkých úrazech

Po uvedení psa do narkózy jsou vyblokovány ochranné mechanismy svalového korzetu, který chrání správnou polohu kostí. Při nešetrné manipulaci v narkóze, pokládání zvířat na stůl, polohování zvířete do operační polohy nebo chybné manipulace zvířat s bezmocným zvířetem.
Druhotným komplikacím patří zejména jizvy a srůsty, které mění přirozenou pružnost a napětí ve fasciích. Tyto komplikace mohou ovlivňovat přirozenou a správnou funkci kloubů v psím těle.

Psy z množíren, útulků a azylů

V množírnách žijí psi často v malých prostorech, bez možnosti pohybu nebo v pro ně v nebezpečným prostředím (zahrady s odpady, vraky aut, vyhozených nábytkem aj.). Nekvalitně živena s psychicky týrána.
U psů z útulků a azylů nevíte jejich historii. Jak žila, byla krmena atd.

Zdroj: institutzdravizvirat.cz, dornovametoda-zvirata.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma!